»

Full District Council Election Results - 1 May 2003

Full Council Elections

TORRIDGE DISTRICT COUNCIL

ELECTION RESULTS

DISTRICT COUNCIL ELECTION
Date : 1st May 2003

Ward Candidates Description Votes Cast
Appledore

Electorate - 2277
Seats - 2
Ballot Papers - 1091
% Poll - 47.91
Jeremy Aidan Bell Community Alliance Independent 402
Andrew John Eastman U.K. Independence Party (U.K.I.P.) 427 Elected
Leonard Spencer Ford Liberal Democrats 506 Elected
Colin Charles Langbridge Liberal Democrats 141
Philip Bale Waters Independent 421
Bideford East

Electorate - 3462
Seats - 3
Ballot Papers - 1113
% Poll - 32.15
Christopher John Birchmore Liberal Democrats 284
Anne Brenton The Labour Party Candidate 158
Stephen Edward Linton Clarke Community Alliance Independent 653 Elected
Lynda Dark The Labour Party Candidate 144
Noel Edwin Deakes Liberal Democrats 293
William George Isaac Community Alliance Independent 516 Elected
Sarah Cynthia Lovera The Labour Party Candidate 87
David Nicholson Liberal Democrats 161
Pamela June Paddon Independent 482 Elected
Andrew Thomas Powell Community Alliance Independent 461
Bideford North

Electorate - 4002
Seats - 3
Ballot Papers - 1392
% Poll - 34.78
Hugo Rowlands Barton Liberal Democrats 632 Elected
Peter Stuart Christie Green Party 633 Elected
Alasdair Grant Gould Community Alliance Independent 488 Elected
John David Hadfield Liberal Democrats 426
Graham Lewis Jones The Conservative Party Candidate 336
Christopher John Leather Independent 486
Matthew Henry Christopher Osborne Liberal Democrats 338
Bideford South

Electorate - 3677
Seats - 3
Ballot Papers - 1053
% Poll - 28.64
David George Brenton The Labour Party Candidate 309
Sonia Elizabeth Irene Bushby Community Alliance Independent 424 Elected
David John Daniel Liberal Democrats 354 Elected
Elliot Benjamin Gould Community Alliance Independent 309
Walter Joseph Hill-Paul The Labour Party Candidate 106
Ian Hopkins The Labour Party Candidate 131
Anthony Thomas Inch Liberal Democrats 344
Mervyn William George Lane Liberal Democrats 494 Elected
David Michael Ratcliff Community Alliance Independent 310
Broadheath

Uncontested
Frank Howard Independent Elected
Clinton

Electorate - 1210
Seats - 1
Ballot Papers - 667
% Poll - 55.12
Philip Robert Collins Independent 228 Elected
Richard George Copp Liberal Democrats 179
Brian Edwin Stacey Independent 81
Roy Watts Local Conservative 179
Clovelly Bay

Uncontested
Royston Edward Johns Independent Elected
Coham Bridge

Electorate - 1231
Seats - 1
Ballot Papers - 524
% Poll - 42.57
Geoffrey Clive Broyd Community First Local Conservative 294 Elected
Richard Neville Deane Community Alliance Independent 230
Forest

Uncontested
Christine Linda March Independent Elected
Hartland & Bradworthy

Uncontested
William Walter Pillman Independent Elected
Trevor Sillifant Independent Elected
Holsworthy

Electorate - 2770
Seats - 2
Ballot Papers - 1122
% Poll - 40.51
John Allen Independent 581 Elected
Coral Jacqueline Broyd Community First Local Conservative 356
Desmond Henry Shadrick Liberal Democrats 784 Elected
Kenwith

Electorate - 1269
Seats - 1
Ballot Papers - 500
% Poll - 39.40
Hugh Michael Bone Community Alliance Independent 263 Elected
Anthony James Collins Independent 237
Monkleigh & Littleham

Uncontested
Geoffrey Boundy Independent Elected
Northam

Electorate - 4269
Seats - 3
Ballot Papers - 1709
% Poll - 40.03
Anthony Michael Preston Barnes Independent 525
Sheila Bloomfield The Labour Party Candidate 322
Richard David Bradford Independent 640
Edward John Davies Community Alliance 926 Elected
Alan Eastwood Community Alliance 941 Elected
Paul John Sturges Community Alliance 850 Elected
Orchard Hill

Electorate - 1324
Seats - 1
Ballot Papers - 540
% Poll - 40.79
Susan Ann Mounce Independent 285 Elected
Matthew Richards Community Alliance 254
Shebbear & Langtree

Electorate - 1293
Seats - 1
Ballot Papers - 615
% Poll - 47.56
Allin Isaac Bewes Liberal Democrats 389 Elected
Richard James Clark Community Alliance Independent 226
Tamarside

Uncontested
Richard Cottle Broad Independent Elected
Three Moors

Uncontested
Patricia Ann Ferguson Independent Elected
Torrington

Electorate - 3825
Seats - 3
Ballot Papers - 1065
% Poll - 27.84
Richard Dudley Bond Independent 424 Elected
William John Brook Liberal Democrats 364
Margaret Brown Independent 645 Elected
Adrian Stuart Freeland Liberal Democrats 243
John Rawlinson Liberal Democrats 376 Elected
Richard Llewellyn Rumbold Independent 254
Cathrine Hannah Simmons Green Party 212
Two Rivers

Electorate - 1252
Seats - 1
Ballot Papers - 587
% Poll - 46.89
Patrick Henry Walter Adams Community Alliance Independent 74
James Morrish 253 Elected
Maurice Edward Ridd Liberal Democrats 101
William Charles Tanton Independent 154
Waldon

Electorate - 1225
Seats - 1
Ballot Papers - 479
% Poll - 39.10
Robert Henry Hicks Independent 332 Elected
Roger William Vanstone Community Alliance 147
Westward Ho!

Electorate - 1631
Seats - 1
Ballot Papers - 743
% Poll - 45.55
Thomas Edward Alasdair Barclay Independent 315
Timothy James Williams Community Alliance - Independent 428 Elected
Winkleigh

Electorate - 1550
Seats - 1
Ballot Papers - 743
% Poll - 47.94
Paul Camilleri Community Alliance Independent 207
John William Elias Cowle 506 Elected